Co warto wiedzieć o domach opieki

Zdarza się, że osoba starsza to osoba wymagająca opieki. Często taką osobą opiekuje się rodzina, a decyzja o oddaniu naszego bliskiego w „obce ręce” może być czasami trudna. Możemy wówczas zastanawiać się nad jedną z form pomocy jaką są domy opieki; czym są, jak wyglądają, czy są godne zaufania?

Dom opieki przeznaczony jest dla osoby starszej, która z powodu stanu zdrowia nie może już sama mieszkać. Współcześnie osoby młodsze, nawet jeśli są bliską rodziną, często nie mogą pozwolić sobie na regularną opiekę nad krewnym. Istotnym czynnikiem może być również czas czy względy logistyczne. Poszukują wówczas bezpiecznego miejsca i sprawdzonego personelu. Dom opieki to miejsce, w którym senior jest pod opieką lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, którzy dbają o jego potrzeby. Rodzina może w każdym momencie odwiedzić starszą osobę; zabrać ją do siebie na krótszy lub dłuższy pobyt.

Z każdym rokiem wzrasta w Polsce ilość legalnie działających domów opieki, z których mogą korzystać starsze osoby. Dzieje się tak z uwagi na duże zapotrzebowanie, Polska w tym zakresie zbliża się do krajów zachodnich. Polacy mają mniej oporów, by wspomagać się pomocą domów opieki, zmienia się nastawienie do tego typu form pomocy. Ważne, by pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu placówki, jej rekomendacjach. Powinny być to ośrodki zadbane i w pełni profesjonalne tak, by osobie starszej nic nie dokuczało. Część z nich zlokalizowana jest na obrzeżach miast, blisko zieleni, tam, gdzie panuje spokój. Na osoby starsze dobrze wpływa obecność innych ludzi, co przekłada się na zmniejszenie odczuwanej przez nią nierzadko samotności. Ważna jest wspólna aktywność w formie terapii zajęciowej. Istotnymi czynnikami wpływającymi na dobre samopoczucie osoby starszej są wszelkie normy jakie spełniają domy opieki – fakt czy są one dostosowane do ich potrzeb (np. pod względem architektury), w jaki sposób wyposażone są pokoje, kuchnie, łazienki. Zwracajmy uwagę na atmosferę miejsca, ale również na wysokość opłat. Wzięcie pod uwagę wszystkich tych elementów przekłada się na dobry wybór odpowiedniej placówki. Można również wspomóc się listami ośrodków dostępnych w internecie, które to ułatwiają ich porównywanie.

Zobacz też:  Ile kosztuje pobyt w domu opieki seniora w 2024 roku?