Jak wybrać opiekunkę dla starszej osoby?

Starsze osoby w naszych rodzinach z wiekiem potrzebują coraz więcej naszej uwagi i pomocy. Niestety nie każdy ma możliwość pogodzenia pracy zawodowej, czy opieki nad dziećmi z opieką na babcią lub dziadkiem. 

W poniższym artykule poradzimy jak powinna wyglądać opieka nad osobami starszymi i jakie ta osoba powinna mieć kwalifikacje i jakie są koszta takiej pomocy.

Opieka nad osobami starszymi

Opieka seniora to coraz bardziej popularny temat, ponieważ żyjemy w starzejącym się społeczeństwie. Ostatecznością wydaje się oddanie bliskiej osoby do domu opieki. Starsze osoby komfortowo czują się raczej we własnym mieszkaniu, w otoczeniu swoich rzeczy. Dlatego dobrym wyjściem jest zatrudnienie opiekunki, która będzie odwiedzać seniora, lub zamieszka z nim na stałe. Opiekunka dla seniora to w zależności od potrzeb wykwalifikowana pielęgniarka lub osoba, która posiada empatię i kompetencje do pomagania w codziennych czynnościach. Opieka nad osobami starszymi to bardzo obszerna dziedzina. Wszystko zależy od stopnia samodzielności seniora. Jeżeli senior potrzebuje pomocy z zakupami czy sprzątaniem, odpowiednia będzie osoba, która odwiedzi go dwa lub trzy razy w tygodniu, dostarczy zakupy, posprząta dom i dotrzyma towarzystwa w rozmowie czy rozwiązywaniu krzyżówki. Jeżeli osoba starsza nie porusza się samodzielnie, potrzebuje pomocy w regularnym przyjmowaniu leków czy utrzymaniu higieny osobistej, potrzeba będzie osoby, która posiada odpowiednie szkolenia w zakresie dawkowania leków, asystowania w czynnościach higienicznych czy nawet wykonywaniu zastrzyków i podłączaniu kroplówek.

Opieka nad seniorem w domu

Opiekunka do osoby starszej w zależności od potrzeb może pojawiać sie u seniora kilka razy w tygodniu lub zamieszkać z nim na stałe. Opieka seniora to bardzo odpowiedzialne zadanie. W przypadku bardzo schorowanych starszych osób, które potrzebują regularnego przyjmowania leków, kroplówek lub zmian opatrunków, najlepszym wyborem będzie pielęgniarka lub opiekunka po odpowiednich kursach przygotowawczych. Często opiekunka do osoby starszej mieszkająca razem z seniorem przez cały czas, kosztuje mniej niż umieszczenie starszego członka rodziny w domu opieki. Opieka seniora na wysokim poziomie i jego komfort psychiczny są bardzo ważne dla rodziny i warto zlecić te zadania zaufanym osobom z polecenia.

Zobacz też:  Kiedy warto skorzystać z pomocy opiekunki osób starszych

Ile kosztuje opiekunka do starszej osoby

W internecie pojawia się wiele zapytań o to, ile kosztuje opiekunka do starszej osoby. Trudno jednoznacznie oszacować cenę. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najbardziej na koszta może wpływać zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Czynności takie jak robienie zakupów, sprzątanie, rozmowy z seniorem może wykonać każdy. Tutaj ceny rozpoczynają się od minimalnej stawki za godzinę w dni powszednie, i rosną jeżeli opieka jest potrzebna w weekendy czy święta. Dawkowanie leków, zakładanie kroplówek, mycie, terapia zajeciowa – tutaj lepiej poradzi sobie pielęgniarka lub dobrze wykwalifikowana opiekunka do starszej osoby. Cena rośnie w zależności od ilości wizyt w ciągu tygodnia. Opieka całodobowa wysoko wykwalifikowanej opiekunki może rozpoczynać się od kwoty około 3000 tysięcy netto za miesiąc.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej

Opieka nad seniorem w domu powinna zapewniać bezpieczeństwo i podnosić jego jakość życia. Opiekunka osób starszych podpisuje umowę z rodziną, której członkowi będzie świadczyć usługi.


W umowie powinny się znaleźć wszelkie szczegóły dotyczące zakresu opieki:

  • kwalifikacje do podawania leków i robienia zastrzyków
  • pomoc w poruszaniu się podopiecznemu (wózek inwalidzki, balkonik, pacjent w pełni sprawny, pacjent leżący)
  • możliwość wstawania w nocy do podopiecznego
  • ilość wizyt w tygodniu lub stałe zamieszkanie z podopiecznym

W przypadku gdy opiekunka mieszka na stałe w domu podopiecznego w umowie należy zawrzeć również warunki mieszkania (osobny pokój, dostęp do internetu lub nie, itp.).
Opiekunki najlepiej szukać przez polecenia znajomych, zapytać lekarza o znajome pielęgniarki zajmujące się również prywatną opieką lub wyszukać w internecie opiekunki z dobrymi referencjami.