Masaż może mieć zbawienny wpływ na seniora. Obecnie jest on reklamowany na wszelkiego rodzaje bóle, od bólów głowy, przez ból pleców, zatok, kręgosłupa, a nawet zęba czy brzucha. Czy naprawdę masażysta może zastąpić tabletki przeciwbólowe? Postaramy się wyjaśnić ten temat.
Czy masaż dla seniora może zastąpić tabletki?
Seniorzy zmagają się z różnymi schorzeniami, które objawiają się m.in. bólami i bezsennością. Leki przeciwbólowe potrafią uśmierzyć ból, ale nie leczą jego przyczyny. Dodatkowo długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może znacznie obniżać sprawność psychoruchową, co u osób starszych pogłębiłoby problemy motoryczne.
Masaż dla seniora może być więc lepszym rozwiązaniem, gdy istnieją ku temu przesłanki medyczne. Dobrze dobrany masaż może zredukować:
Techniki masażu dobiera się do seniora w zależności od planowanych efektów terapeutycznych. Jak masaż może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie starszej osoby?
Redukcja stresu z pomocą masażu
Liczne choroby osób starszych mogą przyczyniać się do kumulacji stresu i zwiększenia napięcia mięśniowego. Wraz z ograniczoną ruchomością stawów może to powodować dodatkowe dolegliwości. Czasami pomagają w takiej sytuacji tabletki na uspokojenie bez recepty. Biorąc jednak pod uwagę, że seniorzy często przyjmują leki garściami, wiele osób szuka alternatywnych metod relaksu. Masaż może być jedną z nich.
Masaż dla seniora, który ma na celu redukcję stresu nazywamy masażem relaksacyjnym. Skupia się on głównie na obszarach, które najbardziej potrzebują rozluźnienia. Pozwala na ograniczenie bólu, poprawienie krążenia i pośrednio ograniczenie stresu. Zbawienny wpływ masażu relaksacyjnego polega też na tym, że sam w sobie jest on przyjemny i nie wymaga wysiłku od starszej osoby.
Masaż na ból pleców i kręgosłupa u seniorów
Innym problemem jest ból pleców i kręgosłupa u seniorów. Często jest on spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi i stenozą kręgosłupa. Bóle te mogą łagodzić masaże, umiarkowana aktywność fizyczna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także żele i maści nakładane miejscowo.
Dobór form leczenia przewlekłego bólu pleców i kręgosłupa u osób po 60 roku życia należy do lekarza, ale często wyborem jest fizjoterapia, czyli m.in. masaże, oraz psychoterapia – mająca na celu poprawę stanu psychicznego cierpiącego pacjenta.
Masaż na ból głowy
Migrena i inne choroby powodujące ból głowy często zwalcza się lekami przeciwbólowymi. Równie skutecznym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem często okazuje się też masaż na ból głowy. Jest on formą terapii manualnej, która obejmuje delikatne uciskanie, wyciskanie i rolowanie różnych obszarów ciała, które są związane z bólem głowy.
Skuteczność masażu na ból głowy wynika z przyspieszenia krążenia krwi, złagodzenia napięcia mięśniowego i pobudzenia układu nerwowego. Jest on wykonywany delikatnie i trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.
Nazywam się Maciej Borys, jestem pasjonatem psychologii i edukacji społecznej. Od wielu lat pracuję jako opiekun osób starszych i pacjentów hospitalizowanych. Mieszkam we Wrocławiu z moją żoną, a praca z ludźmi jest dla mnie nie tylko zawodem, ale przede wszystkim powołaniem.