Masażysta masuje seniora

Masaż zamiast tabletki przeciwbólowej? Ucisk kilku punktów na ciele zdziała cuda

Masaż może mieć zbawienny wpływ na seniora. Obecnie jest on reklamowany na wszelkiego rodzaje bóle, od bólów głowy, przez ból pleców, zatok, kręgosłupa, a nawet zęba czy brzucha. Czy naprawdę masażysta może zastąpić tabletki przeciwbólowe? Postaramy się wyjaśnić ten temat.

Czy masaż dla seniora może zastąpić tabletki?

Seniorzy zmagają się z różnymi schorzeniami, które objawiają się m.in. bólami i bezsennością. Leki przeciwbólowe potrafią uśmierzyć ból, ale nie leczą jego przyczyny. Dodatkowo długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może znacznie obniżać sprawność psychoruchową, co u osób starszych pogłębiłoby problemy motoryczne.

Masaż dla seniora może być więc lepszym rozwiązaniem, gdy istnieją ku temu przesłanki medyczne. Dobrze dobrany masaż może zredukować:

  • bóle mięśni,
  • napięcie mięśniowe,
  • zaburzenia przepływu krwi,
  • bezsenność,
  • obrzęki.

Techniki masażu dobiera się do seniora w zależności od planowanych efektów terapeutycznych. Jak masaż może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie starszej osoby?

Redukcja stresu z pomocą masażu

Liczne choroby osób starszych mogą przyczyniać się do kumulacji stresu i zwiększenia napięcia mięśniowego. Wraz z ograniczoną ruchomością stawów może to powodować dodatkowe dolegliwości. Czasami pomagają w takiej sytuacji tabletki na uspokojenie bez recepty. Biorąc jednak pod uwagę, że seniorzy często przyjmują leki garściami, wiele osób szuka alternatywnych metod relaksu. Masaż może być jedną z nich.

Masaż dla seniora, który ma na celu redukcję stresu nazywamy masażem relaksacyjnym. Skupia się on głównie na obszarach, które najbardziej potrzebują rozluźnienia. Pozwala na ograniczenie bólu, poprawienie krążenia i pośrednio ograniczenie stresu. Zbawienny wpływ masażu relaksacyjnego polega też na tym, że sam w sobie jest on przyjemny i nie wymaga wysiłku od starszej osoby.

Masaż na ból pleców i kręgosłupa u seniorów

Dobór form leczenia przewlekłego bólu pleców i kręgosłupa u osób po 60 roku życia należy do lekarza, ale często wyborem jest fizjoterapia, czyli m.in. masaże, oraz psychoterapia – mająca na celu poprawę stanu psychicznego cierpiącego pacjenta.

Masaż na ból głowy

Migrena i inne choroby powodujące ból głowy często zwalcza się lekami przeciwbólowymi. Równie skutecznym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem często okazuje się też masaż na ból głowy. Jest on formą terapii manualnej, która obejmuje delikatne uciskanie, wyciskanie i rolowanie różnych obszarów ciała, które są związane z bólem głowy.

Skuteczność masażu na ból głowy wynika z przyspieszenia krążenia krwi, złagodzenia napięcia mięśniowego i pobudzenia układu nerwowego. Jest on wykonywany delikatnie i trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.