Materac-dla-seniora-z-bólem-kręgosłupa

Materac dla seniora z bólem kręgosłupa – jaki wybrać?

Wygodny, indywidualnie dopasowany materac sprzyja zdrowemu wypoczynkowi w nocy. Dzięki niemu możesz lepiej się wysypiać i regenerować siły. Wraz z wiekiem potrzeby człowieka się zmieniają. Zobacz zatem, jaki rodzaj materaca dla seniora wybrać, by niwelował odczuwany ból kręgosłupa.

Jaki materac dla seniora?

Osoby starsze często mają problemy ze snem i doświadczają bezsenności. Faktem jest też, że co piąta osoba po 50. roku życia śpi gorzej. Pojawiające się wraz z wiekiem choroby wpływają na jakość spania. Wśród nich wyróżnić należy problemy z/ze:

  • stawami,
  • kręgosłupem,
  • układem krążenia,
  • układem pokarmowym.

Reumatyzm i osteoporoza, nawracająca zgaga związana np. z refluksem żołądka, a przede wszystkim schorzenia kręgosłupa powodują, że jakość snu się pogarsza. Można ją jednak poprawić, jeśli wybierze się odpowiedni materac dla seniora.

Powinieneś zwrócić przy tym uwagę nie tylko na jego rozmiar, pasujący na ramę łóżka o odpowiednich gabarytach, ale przede wszystkim na konstrukcję, czyli to, z czego został wykonany. Materac dla seniora powinien spełniać kilka ważnych wymagań:

  • dobrze dopasowywać się do ciała,
  • zapewniać ułożenie kręgosłupa w linii prostej, bez względu na przyjętą pozycję,
  • mieć odpowiednią twardość,
  • mieć właściwości przeciwdziałające powstawaniu odleżyn.

Możesz mieć wątpliwości, jaki rodzaj materaca dla seniora będzie najlepszy. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jaki materac wybrać dla seniora – kieszeniowy, piankowy czy lateksowy?

Z reguły wybór materaca do sypialni ogranicza się do sprawdzenia jego wymiarów i konstrukcji. Jednak w przypadku kupowania rozwiązania przeznaczonego dla osoby starszej trzeba odnieść jego rodzaj do tego, czy będzie w stanie spełnić jej indywidualne potrzeby.

Jeśli senior odczuwa dolegliwości bólowe kręgosłupa lub stawów, najlepiej wybrać materac, który będzie charakteryzował się dużą sprężystością. Z kolei przy problemach z krążeniem produkt ten powinien być wykonany z pianki termoelastycznej lub lateksu. Dla pobudzenia przepływu krwi możesz zdecydować się przy tym na pokrowiec zrobiony z owczej wełny.

Zobacz też:  Kiedy stosować leki przeciwzapalne bez recepty?

Osoby z problemami w poruszaniu się najwięcej skorzystają na wyborze materaca kieszeniowego, o dużej sprężystości i dynamice, który ułatwi wstawanie z łóżka. Natomiast seniorzy będący chorymi leżącymi powinni mieć zapewniony produkt antyodleżynowy.

Jaki materac na problemy z kręgosłupem?

Bardzo często u seniorów występują problemy z kręgosłupem oraz stawami. Jaki materac do spania na kręgosłup będzie dla nich najlepszy? Właściwie zarówno rozwiązania kieszeniowe, jak i lateksowe oraz z pianki termo elastycznej będą dla nich dobre. Ważne jednak, by materac miał wysoką sprężystość punktową i był w stanie redukować uciski w takich miejscach, jak barki, szyja oraz biodra.

Materace z pianki termoelastycznej będą najlepiej dopasowywały się do kształtów Twojego ciała i zmniejszały napięcie mięśniowe. Dla seniorów o większej masie ciała powinno się wybrać produkt kieszeniowy, gdzie każda sprężyna jest zamknięta w osobnej kieszeni, ponieważ zapewnia on podłoże najmniej podatne na zapadanie się, więc da stabilną powierzchnię spania. Materac ortopedyczny z lateksu to kolejna dobra propozycja.

Materac leczniczy na kręgosłup nie może być ani za miękki, ani za twardy. Miękki produkt nie zapewni odpowiedniej podpory dla kręgosłupa, a twardy będzie powodował ucisk. Za to dobrze dobrany materac może zniwelować odczuwane przez seniora dolegliwości bólowe.