Pogarszanie się pamięci z wiekiem to naturalny proces. Zaczyna się już po 40. roku życia i postępuje. Nie wszystkie objawy oznaczają rozwój poważnej choroby, jak na Alzheimer. Zapomnienie czyjegoś nazwiska czy pomylenie imion mieści się w normie. Natomiast braki w pamięci epizodycznej, czyli dotyczącej sekwencji wydarzeń mogą być alarmem do interwencji lekarza. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na przedłużenie dobrej pamięci lub poprawienie stanu już postępujących zaników.
Jak pracować z pamięcią
Przede wszystkim ćwicz pamięć. Mięśnie nie ćwiczone powoli zanikają. Można zastosować tę samą analogię do mózgu. Jeżeli mózg nie jest stymulowany, procesy starzenia następują dużo szybciej. Oprócz odpowiednich ćwiczeń (o których za chwilę), bardzo ważna jest również odpowiednia dieta i suplementacja. Dla seniorów bardzo poleca się dietę śródziemnomorską, która zawiera wiele zdrowych tłuszczy zawartych między innymi w rybach morskich, orzechach czy nasionach. Oprócz tego w tej diecie królują warzywa bogate w składniki mineralne i witaminy. Warto stosować też tabletki na pamięć i koncentrację, ale te naturalne – z wyciągami roślinnymi. Najpopularniejsze to miłorząb japoński i żeń-szeń. Tabletki na koncentracje i pamiec sa czesto oferowane przez producentow suplementow. Obserwuje sie pozytywny wplyw suplementow na zdrowie, jednak warto pamietac ze sa to substancje bez udowodnionej skutecznosci dzialania i ich zadaniem jest wspieranie zbilansowanej diety. Jeżeli będą potrzebne bardziej zaawansowane tabletki na pamięć, warto udać się do lekarza i wybrać te najbezpieczniejsze.
Ćwiczenia na pamięć
Ćwiczenia pamięciowe są obok odpowiedniej diety i aktywnego stylu życia jednym z najważniejszych czynników utrzymujących mózg seniora w dobrej kondycji. Trening pamięci to nic innego jak stymulacja do wysiłku umysłowego. Doskonale sprawdzają się aktywności, z których seniorzy czerpią przyjemność. Warto angażować się w aktywności całą rodziną i tym samym łączyć przyjemne z pożytecznym. Polecamy wszelkiego rodzaju gry planszowe, gry karciane, łamigłówki, krzyżówki, sudoku. Bardzo ważne jest również czytanie książek (gdzie śledzenie fabuły wymaga ćwiczenia pamięci) oraz gazet (angażowanie się w aktualne problemy). Ćwiczenia na pamięć to również popularna gra obrazkowa “Memory”.
Jak poprawić pamięć seniora
Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, mózg potrzebuje ćwiczeń, stymulacji i odpowiedniej diety, aby jak najdłużej zachować dobrą formę. Warto też zachęcać seniora do próbowania nowych rzeczy, poza starym schematem. Pomaga to wytwarzać w mózgu nowe sieci neuronowe, tak jak przy nauce każdej nowej czynności. W internecie można znaleźć testy na pamięć dla osób starszych, które pomogą określić poziom potrzebnej pomocy. Może wystarczyć tylko suplementacja miłorzębem japońskim, ale może też być konieczne zażywanie leków na receptę.
Czego potrzebuje mózg seniora, aby zachować dobrą kondycję:
- trening pamięci,
- nowe aktywności,
- odpowiednia dieta (najlepiej śródziemnomorska),
- suplementy lub leki na pamięć,
- stymulujące towarzystwo.
Pamięć u seniora
Wspomaganie pamięci bardzo ułatwiają leki na pamięć dla osób starszych. Forum internetowe na ten temat mówi o kilku substancjach, które są najczęściej wykorzystywane w składzie leków i suplementów. Są to wyciągi roślinne z żeń-szenia i miłorzębu japońskiego, lecytyna, cholina. Leki na pamięć dla starszych są też często wzbogacone innymi witaminami z grupy B, kwasami omega, nienasyconymi tłuszczami i całym kompletem witamin i minerałów.