Senior, który dba o zdrowie, po badaniu profilaktycznym ćwiczy z terapeutką

Zdrowie mężczyzn po 50-tce: jak regularne badania mogą zapobiegać poważnym problemom

Regularne badania profilaktyczne mają niezmiernie istotne znaczenie – odpowiednio wczesne wykrycie chorób jest szansą na ich wyleczenie. Prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre schorzenia rośnie wraz z wiekiem, dlatego mężczyźni po 50. roku życia powinni regularnie poddawać się badaniom. Jakie korzyści płyną z badań profilaktycznych?

Badania profilaktyczne – czy warto?

Krótka odpowiedź brzmi: tak! Badania profilaktyczne są łatwo dostępne dla szerokiej grupy pacjentów, są tanie lub całkowicie bezpłatne i są bezpieczne. Dzięki nim można wykryć nieprawidłowości w stanie zdrowia wówczas, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów chorobowych. Pozwala to na rozpoczęcie leczenia chorób w ich wczesnym stadium, a to daje duże szanse na powstrzymanie rozwoju schorzenia lub na całkowite wyleczenie. Badania profilaktyczne mają jeszcze jedną ważną cechę – ich przeprowadzanie na dużą skalę jest dla systemu ochrony zdrowia dużo tańsze niż leczenie chorób. [1]

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Wraz ze starzeniem się organizmu, wiele układów i narządów ciała może odmawiać posłuszeństwa. Co zatem warto badać w pierwszej kolejności?

  • Morfologia krwi – pozwala na wykrywanie nowotworów, anemii, zaburzeń krzepnięcia oraz niedoborów odporności i utajonych infekcji.
  • Badanie poziomu glukozy – pozwala na wykrycie cukrzycy tupu 2. w stadium bezobjawowym i na szybkie wdrożenie leczenia dietą, aktywnością fizyczną lub farmakoterapią.
  • Panel lipidowy – pozwala na wykrycie zaburzeń w stężeniach cholesterolu oraz trójglicerydów. Jest pośrednim wskaźnikiem tego, czy i jak rozwija się miażdżyca naczyń.
  • EKG – dzięki niemu można wykryć zaburzenia w pracy serca, np. arytmie i dodatkowe pobudzenia serca.
  • Kolonoskopia – jest zalecana u wszystkich po 50. roku życia. W badaniu kolonoskopowym za pomocą giętkiego endoskopu wprowadzanego przez odbyt można ocenić budowę całego jelita grubego. Pozwala to na wczesne wykrycie zmian podejrzanych o rozrost nowotworowy i ich leczenie. [2], [3]
  • Marker PSA i badanie per rectum – oba badania pozwalają na wczesne wykrycie chorób prostaty. Marker PSA bada się we krwi. Badanie per rectum polega na badaniu prostaty palcem przez odbyt. Można dzięki temu wykryć zmiany w budowie gruczołu krokowego przylegającego do ściany odbytnicy. Na podstawie wyników badań ustalane jest ewentualne dalsze postępowanie i, jeśli konieczne, planowane jest leczenie przerostu prostaty lub raka prostaty.
  • Badanie znamion – łagodne pieprzyki pojawiają się na naszym ciele do ok 30. roku życia. Od tego czasu każda nowa zmiana barwnikowa powinna być traktowana jako potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Ponadto każdy stary pieprzyk może ulec nowotworowej przemianie. Warto badać wszystkie zmiany barwnikowe u dermatologa raz w roku.

Życie po 50-tce – druga młodość

Okres wchodzenia w dojrzały wiek dla wielu osób jest czasem szczęśliwym – wiele relacji jest poukładanych, dzieci są już dorosłe i samodzielne, a w pracy czujemy się pewnie. Po 50. roku życia można odetchnąć i skupić się na sobie. Nie pozwól na to, żeby podstępnie rozwijające się schorzenia niedające wczesnych objawów Ci to utrudniły. Dzięki wykrywaniu chorób w ich początkowych stadiach możliwe jest rozpoczęcie szybkiego i skutecznego leczenia, a Ty przez długi czas będziesz mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.

Zobacz też:  Siwienie włosów – przyczyny i zapobieganie

Bibliografia

[1]       A. Ali i D. L. Katz, „Disease Prevention and Health Promotion: How Integrative Medicine Fits”, American Journal of Preventive Medicine, t. 49, nr 5, Supplement 3, s. S230–S240, lis. 2015, doi: 10.1016/j.amepre.2015.07.019.

[2]       „Kolonoskopia”, Krajowy Rejestr Nowotworów. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://onkologia.org.pl/pl/kolonoskopia

[3]       „Rak jelita grubego – badania przesiewowe i zapobieganie”. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/231337