Co odróżnia demencję od Alzheimera

Demencja i Alzheimer nie są pojęciami synonimicznymi, choć bardzo często właśnie tak są traktowane. I chociaż obie przypadłości dotykają pracy naszego mózgu i są bezpośrednio związane z jego sprawnością, istnieją między nimi dość istotne różnice. Na czym polegają oraz jakie są ich przyczyny i objawy? Dowiedzmy się. 

Demencja, czyli inaczej otępienie, jest znacznym obniżeniem sprawności umysłowej, której towarzyszą konkretne objawy, takie jak utrata pamięci, trudności z komunikacją czy wykonywaniem czynności dnia codziennego. Alzheimer, jako jedna z przyczyn demencji, to choroba charakteryzująca się zaburzeniami pamięci spowodowanymi zanikaniem tkanki mózgowej.

Przyczyny i objawy demencji

Przyczynami demencji mogą być m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, Picka, pląsawica Huntingtona, AIDS, udar mózgu czy alkoholizm. U pacjenta z demencją zaburzone zostają wyższe funkcje poznawcze, jak rozumienie, pamięć czy zdolność uczenia się. Osoba cierpiąca na demencję ma problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz z mową –  komunikacją z drugim człowiekiem staje się więc dla niej wyzwaniem. Gorzej radzi sobie z codziennymi czynnościami, potrzebując wsparcia m.in. przy zadbaniu o higienę osobistą. 

Przyczyny i objawy Alzheimera

Przyczyną choroby Alzheimera jest odkładnie się w mózgu dwóch rodzajów białek. Jedno z nich tworzy blaszki starcze, a drugie odkłada się w neuronach, co skutkuje zaburzeniami pracy mózgu (neurony ulegają degeneracji i umierają).
Objawy Alzheimera są podobne jak w przypadku demencji. Pojawiają się zaburzenia pamięci krótkotrwałej, orientacji w czasie i przestrzeni, problemy ze zrozumiałym wypowiadaniem się oraz ze zdolnością oceny i podejmowania decyzji, a także utrata inicjatywy, zmniejszenie aktywności oraz gwałtowne zmiany nastroju lub zaburzenia osobowości. 

Podobieństwa pomiędzy przypadłościami mogą stać się problematyczne w rozpoznaniu, z jakim konkretnie problemem mamy do czynienia. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie choroby i dobór odpowiednich metod i środków leczenia. Jeżeli zauważymy opisane powyżej objawy u naszych najbliższych, doprowadźmy jak najszybciej do konsultacji z lekarzem specjalistą.

Zobacz też:  Nadmiar cholesterolu w organizmie - jak to zmienić ?