Ćwiczenia dla Seniora – które warto robić codziennie?

W dojrzałym wieku regularny ruch jest bardzo ważny. Dzięki niemu można dłużej zachować dobrą kondycję stawów, mięśni i ogólne dobre samopoczucie. Polecamy ćwiczenia dla seniorów, które są dostosowane do ich indywidualnych możliwości, ogólnego stanu zdrowia i preferencji. Obecnie dostęp do internetu otwiera seniorom nowe możliwości. Znajdą tu nie tylko opisy ćwiczeń, ale wideo przygotowane przez trenerów i fizjoterapeutów specjalizującej się w pracy z tą grupą.

Ćwiczenia dla seniora

Gimnastyka dla seniorów składa się z bardzo prostych ćwiczeń, mających za zadanie zwiększenie mobilności stawów i ogólnej elastyczności. Najważniejsze w trakcie ćwiczeń jest bezpieczeństwo,dlatego warto ćwiczyć na macie lub kocu. Dla seniorów chorujących na osteoporozę lub inne schorzenia zwiększające ryzyko uszkodzenia kości, polecane są ćwiczenia w wodzie. Dzięki oporowi wody mięśnie wykonują również bardziej intensywną pracę. Oto przykładowe ćwiczenia dla seniorów nadające się do wykonywania w domu przez osoby bez szczególnych ograniczeń ruchowych:

  • krążenia głową w różnych płaszczyznach – należy wykonywać powoli i zwracać uwagę na napięcia w szyi,

  • krążenia ramion do przodu i do tyłu – pomagają zwiększyć mobilność stawów, poprawiają stan obręczy barkowej, poprawiają krążenie,

  • wymachy nóg do przodu i do tyłu – najlepiej wykonywać trzymając się krzesła lub ściany,

  • ćwiczenia na płaski brzuch dla seniorów – wszelkie ćwiczenia z podciąganiem nóg do klatki piersiowej, wymagające zaangażowania mięśni korpusu (możliwe również na siedząco)

  • spacery, nordic walking – spacery zdrowotne, samodzielnie lub z użyciem kijów do nordic walkingu. Poprawiają krążenie, elastyczność, dotleniają organizm.

Powyższe ćwiczenia dla seniora znajdują codzienne zastosowanie. Raczej nie można z nimi przesadzić. Najważniejsze jest wykonywanie ich w regularny i bezpieczny sposób.

Zestaw ćwiczenia dla seniorów

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub fizjoterapeutą i upewnić się, że nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań. Gimnastyka dla seniorów jest często polecana przez lekarzy i jest jednym z istotnych sposobów na zapobieganie chorobom układu krążenia i układu mięśniowo-kostnego.
W internecie znajdują się nagrania przykładowych treningów, przygotowane przez fizjoterapeutów i trenerów specjalizujących się w pracy z seniorami. Wśród nagrań znajdują się:

Zobacz też:  Aktywność seniora na świeżym powietrzu - dlaczego warto?

  • ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup – wykonywane w odpowiednich, nieobciążających pozycjach. Ćwiczenia te przynoszą ulgę w bólu i odciążają mięśnie zmęczone długotrwałym bezruchem.

  • joga dla seniorów – lekka joga z wyborem łatwych pozycji zwiększających elastyczność i dotlenienie organizmu, zarazem nie obciążając mięśni i stawów,

  • ćwiczenia dla seniorów na siedząco – dedykowane na wzmocnienie mięśni brzucha, mięśni korpusu, mięśni głębokich utrzymujących prawidłową postawę ciała i odciążających kręgosłup.

Gimnastyka dla seniorów to przyjemny i tani sposób na długotrwałe zachowanie zdrowia i sprawności ruchowej. Ćwiczenia dla seniora stają się coraz bardziej popularne w czasach, gdy seniorzy posiadają coraz bardziej powszechny dostęp do internetu. Również coraz większa liczba fizjoterapeutów specjalizuje się w przygotowywaniu ćwiczeń, które sprostają potrzebom tej grupy społecznej. Polecamy zapoznanie się z ofertą trenerów w serwisach wideo oraz ofertą zajęć gimnastycznych w rodzimych przychodniach i domach kultury.