Aktywność seniora na świeżym powietrzu – dlaczego warto?

Wiele chorób wieku starczego można złagodzić lub opóźnić występowanie ich poważnych objawów dzięki regularnej aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu to oczywiście nie tylko zapobieganie chorobom, ale także wspaniała okazja do kontaktów towarzyskich i ogólnej poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Aktywność na świeżym powietrzu

Typowa aktywność fizyczna seniorów to wszelkie łagodne sporty na świeżym powietrzu, wybrane pozycje jogi, szczególnie te zawierające ćwiczenia oddechowe. Dla seniorow samo wyjście na spacer czy wycieczka rowerowa to już świetny początek żeby zadbać o swoje stawy, kości, mięśnie i ogólne dotlenienie. Najpopularniejsze aktywności dla seniorów to:

  • nordic walking – marsz z kijami. Kije do nordic walkingu można zakupić w sklepach sportowych lub hipermarketach za kilkanaście złotych. Ten sport, oprócz angażowania mięśni dolnych partii ciała jak przy zwykłym spacerze, angażuje również górne partie ciała. Obecność kijów poprawia równowagę i pozwala wypracować sobie regularne tempo marszu. Nordic walking stwarza również możliwości do integracji towarzyskiej. Sanatoria czy turnusy wczasowe organizują grupowe wyjścia na spacery nordic walking, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród seniorów.

  • jazda na rowerze – to świetny sposób aby zadbać o sylwetkę, a przy okazji odwiedzić nowe miejsca. Aktualnie jest dostępnych wiele atrakcyjnych tras widokowych wokół dużych miast czy wzdłuż parków krajobrazowych, które pozwolą na czerpanie przyjemności z wysiłku fizycznego bez nadmiernego przeciążania organizmu. Pamiętajmy przy wyruszaniu na wyprawę rowerową o odpowiednim zaopatrzeniu w wodę, odzież przeciwdeszczową i kask ochronny.

  • pływanie – to kolejny sport dla seniorów i nie tylko. Polecany szczególnie dla osób z chorobami stawów i otyłością. Aktywność w wodzie nie obciąża stawów, natomiast dzięki dodatkowemu oporowi wody aktywuje więcej grup mięśni. Oprócz pływania polecamy też aqua aerobic. Jest to aktywność fizyczna dla seniorów i nie tylko. Prowadzona pod okiem doświadczonego instruktora może dostarczyć odpowiedniej dawki ruchu ale również zabawy i integracji w grupie.
Zobacz też:  Ćwiczenia dla Seniora - które warto robić codziennie?

  • joga i tai chi – może być świetną okazją do gimnastyki na świeżym powietrzu. Ćwiczenia można praktykować w parku, wystarczy rozłożyć koc lub karimatę. Niektóre pozycje jogi mogą wydawać się zbyt trudne, dlatego warto rozpocząć swoją przygodę od lekkich pozycji angażujących głęboki oddech i pozwalających rozciągnąć mięśnie.

  • siłownia na świeżym powietrzu – miejsca wyznaczone przez miasto w pobliżu osiedli mieszkalnych i parków, które dają doskonałą możliwość do ćwiczeń z niewielkim obciążeniem. Stopień trudności w siłowniach na świeżym powietrzu jest dostosowany do seniorów, więc nie trzeba się martwić o kontuzje. Kilka rodzajów maszyn pozwala wzmocnić mięśnie, zadbać o rozciągnięcie, zwiększenie mobilności i relaks. Warto poszukać takiej siłowni w swojej okolicy.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – korzyści

Niewątpliwie aktywność na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich: dotlenienie organizmu, poprawa krążenia, poprawa wydolności i kondycji, rozciągnięcie i większa mobilność stawów. Warto również wspomnieć o zbawiennym wpływie endorfin, które przyczyniają się do lepszego samopoczucia.

Aktywność fizyczna seniorów – podsumowanie

Każdą podejmowaną aktywność fizyczną należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Nawet osoby z ograniczoną zdolnością ruchową mogą wyciągnąć korzyści z przebywania na świeżym powietrzu. Najważniejsze są dobre chęci i regularność.