Życie składa się nie tylko z pozytywnych doświadczeń – pojawiają się w nim sytuacje stresujące, napięcia, a czasem także większe dramaty. Bycie smutnym czy przygnębionym nie wydaje nam się być czymś bardzo dziwnym, dlatego dość często nie przywiązujemy większej wagi do tego stanu. Kiedy jednak warto przyjrzeć się mu bliżej?
Stan obniżonego nastroju rzeczywiście nie jest niczym zaskakującym. Martwimy się spóźnieniem do pracy, denerwujemy korkami na drogach, stresujemy wizytą u lekarza i wczorajszą kłótnią z dziećmi. Wszystkie te czynniki mają wpływ na nasze samopoczucie, które staje się po prostu nieprzyjemne. Jeżeli klasycznemu przygnębieniu nie towarzyszą dodatkowe objawy, nie musimy się martwić – ono minie. Co w innym wypadku?
Najczęstsze objawy depresji
Najczęstszym objawem depresji jest smutek odbierający energię i chęć do życia. Dla osoby cierpiącej na depresję wykonywanie podstawowych czynności życiowych wiąże się w ogromnym wysiłkiem, z ciągłym przymuszaniem się do wykonywania prawie każdej czynności. Pojawia się także problem z koncentracją.
W kontaktach z drugim człowiekiem mogą zrodzić się natomiast skrajne emocje – od zobojętnienia do nadmiernej złości. Emocjonalność osób cierpiących na depresję jest często albo obniżona albo zawyżona. Reczy, ludzie, sytuacje są albo czarne, albo białe.
Osoby chore na depresję koncentrują się często na uczuciach depresyjnych, czyli skrajnie negatywnych, nie dostrzegają pozytywnych stron. Ich poczucie własne wartości jest zwykle bardzo niskie, ale często starają się to ukryć. Ciągła walka z negatywnymi emocjami naraża je na objawy somatyczne, jak zaburzenia snu czy apetytu, co zaczyna mieć widoczny wpływ na stan fizyczny chorego.
Pomoc specjalisty
Stan depresyjny i poczucie bezsilności mogą prowadzić do urojeń lub myśli samobójczych. Dlatego też tak ważna jest pomoc specjalisty. Depresja jest jednym z częściej występujących zaburzeń psychicznych – jest z reguły wtórna, czyli jej podłożem bywa nerwica, lęk lub tłumienie trudnych emocji. Aby móc rozpoznać przyczynę depresji oraz znaleźć rozwiązanie naszych problemów, niwelujące stopniowo jej objawy, musimy skonsultować nasz stan z psychologiem.
Depresja nie jest niczym wstydliwym. Pamiętajmy, że to choroba, którą można wyleczyć. Aby stało się to jak najszybciej, nie zwlekajmy z decyzją o wizycie u specjalisty – tylko on rzetelnie określi nasz stan i podejmie odpowiednie kroki, by nam pomóc.
Nazywam się Maciej Borys, jestem pasjonatem psychologii i edukacji społecznej. Od wielu lat pracuję jako opiekun osób starszych i pacjentów hospitalizowanych. Mieszkam we Wrocławiu z moją żoną, a praca z ludźmi jest dla mnie nie tylko zawodem, ale przede wszystkim powołaniem.