Co to jest demencja starcza?
Demencja to schorzenie występujące głównie u osób starszych. Polega na pojawieniu się zmian degeneracyjnych w mózgu i osłabieniu tkanek w mózgu.. W określeniu “demencja” zawiera się szereg chorób, które różnią się objawami, nasileniem i szybkością rozwoju. Są to między innymi Alzheimer, choroba Parkinsona, czy choroba Picka. Objawy demencji nie dotyczą każdej starszej osoby, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze objawy demencji, możliwości leczenia i opieki nad osobami chorymi.
Demencja starcza – objawy
Demencja starcza jest często lekceważona przy pierwszych objawach, ponieważ nie wydają się poważne. Zwykłe zapomnienie kluczy, czy dłuższe zastanawianie się przy wypowiadaniu zdań można zrzucić na zmęczenie, czy niewyspanie. Może to jednak być demencja starcza. Objawy nasilają się w indywidualnym tempie u każdej osoby. U niektórych rozwój choroby trwa kilkanaście lat, u innych kilka miesięcy.
Demencja – objawy:
- zanik pamięci,
- problemy z uczeniem się,
- problemy z orientacją w czasie i przestrzeni,
- problemy z podejmowaniem decyzji i racjonalną oceną rzeczywistości,
- trudności w wysławianiu się,
- trudności w liczeniu,
Demencja – objawy psychiczne:
- lęk,
- agresja i drażliwość,
- apatia,
- wahania nastrojów.
Demencja jest dzielona na trzy etapy rozwoju. Nie wszystkie objawy pojawiają się od razu. W pierwszym stadium choroby pacjent jest lekko rozkojarzony i zapomina o drobnych sprawach. W drugim etapie demencja starcza objawia się pogłębieniem problemów pamięciowych i pojawieniem problemów psychicznych, takich jak lęk, agresja czy apatia i coraz gorszą kondycją fizyczną. Często pacjenci potrzebują pomocy w poruszaniu się poza domem. W ostatnim stadium demencji pojawiają się urojenia i brak rozpoznawania członków rodziny, agresja, brak samodzielności. Często potrzebna jest stała opieka nad chorym.
Demencja starcza – leczenie
Niestety demencja nie jest uleczalna przy obecnym stanie wiedzy medycznej. Jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom i dbałości o zdrowie, można czasowo zahamować lub spowolnić jej postępowanie. Objawy psychiczne demencji można łagodzić też lekami antydepresyjnymi czy przeciwlękowymi. Zastosowanie znajdują też leki i suplementy zawierające acetylocholinę – substancję wspomagającą procesy pamięciowe i uczenie się. Na pewno chcesz dbać o swoich bliskich, kiedy pojawia się u nich demencja starcza. Leczenie polega przede wszystkim na spowolnieniu postępowania choroby i poprawie jakości życia osoby chorej.
Opieka nad osobą z demencją
Opieka nad osobą z demencją do pewnego momentu polega przede wszystkim na dotrzymywaniu towarzystwa, pomaganiu w codziennych czynnościach i stymulowaniu intelektualnym. Świetnym ćwiczeniem dla mózgu jest rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, czy granie w gry planszowe. W rozwiniętym stadium choroby, kiedy mogą pojawić się urojenia, agresywne zachowania, osoba chora jest całkowicie zależna od opiekunów. Często rodzina umieszcza chorego w ośrodku opieki, gdzie zapewniony jest stały dostęp do służby medycznej.
Demencja starcza – gdzie szukać pomocy?
W Polsce ryzyko wystąpienia demencji wzrasta z wiekiem. Około 6% osób po 60. roku życia wykazuje pierwsze objawy demencji. Po 85. roku życia jest to już 25%. Co zrobić gdy kogoś z naszych bliskich dotyka demencja starcza? Gdzie szukać pomocy? Przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć nawet o najmniejszych objawach. Lekarz rodzinny powinien pokierować rodzinę w dalszych krokach. Mamy nadzieję, że w tym artykule dowiedziałeś się co to jest demencja, jak rozpoznać jej objawy i złagodzić skutki choroby.