Seniorzy przy kawie

Jakie witaminy dla seniora?

Zdrowie człowieka stopniowo pogarsza się wraz z wiekiem. Seniorzy mogą mieć niedobory wielu ważnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia witamin i minerałów. Należy je uzupełniać – dzięki odpowiednio skomponowanej diecie oraz przy użyciu leków i suplementów. Jakie witaminy dla seniora są najważniejsze? Poznaj je wszystkie i dowiedz się, na co mają wpływ i gdzie je znaleźć.

Witamina D

Nazywana witaminą słońca jest syntezowana w skórze człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych. Kiedy jest ich niewiele, a przy tym senior nie wystawia się na ich, wówczas może dojść do groźnych w skutkach niedoborów.

Dlaczego witamina D tak ważna jest dla seniora, a właściwie dla człowieka w każdym wieku? Stanowi bardzo ważny składnik budujący kości, który jednocześnie chroni przed rozwojem chorób kostno-stawowych, takich jak osteoporoza, która dotyka wielu seniorów. Można opóźnić jej rozwój i łagodzić objawy dzięki suplementacji witaminy D.

Jednocześnie witamina ta ma ważny udział we wchłanianiu wapnia oraz fosforanów, które także są potrzebne do budowy kości. Ponadto wydatnie wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga pracę jelit.

Niedobór witaminy D u seniora może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia wielu chorób, w tym:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • udaru mózgu,
  • cukrzycy,
  • stwardnienia rozsianego,
  • nowotworów różnego rodzaju.

Pamiętaj, że stężenie witaminy D w organizmie człowieka obniża się wraz z wiekiem, a drastyczny spadek dotyczy osób po przekroczeniu 70. roku życia. Nawet 75 proc. seniorów w tym wieku ma poważny niedobór tej witaminy.

Z tego względu ważne jest dostarczanie do organizmu osób starszych witaminy D. Pytanie tylko, jaką dawkę powinien stosować senior? W przypadku osób w wieku 75+ Polski Zespół Ekspertów we współpracy z Europejskim Towarzystwem witaminy D – EVIDAS zaleca, by podawać tę witaminę przez cały rok w zwiększonej dawce wynoszącej 2000-4000 IU na dobę.

Zobacz też:  Jakie minerały dla seniora?

Warto jest przy tym suplementować nie tylko witaminę D u seniorów, ale i witaminę K2. Odpowiada ona między innymi za właściwe rozmieszczenie wapnia w kościach i odkładanie się tego składnika w tętnicach. Witamina D wspiera utrzymanie narządu ruchu w dobrym stanie, a także przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej.

Witaminy z grupy B

Do grona witamin z grupy B zalicza się wiele ważnych substancji, które wywierają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Odpowiadają za utrzymanie metabolizmu białek, tłuszczy i węglowodanów na właściwym poziomie. Biorą udział w syntezie hormonów. Mają dobroczynne działanie dla układu nerwowego i krwionośnego człowieka. Witaminami z grupy B są:

  • ryboflawina,
  • niacyna,
  • biotyna,
  • cholina,
  • tiamina,
  • kwas pantotenowy.

W procesie starzenia dochodzi do zmniejszenia się ilości wytwarzanego kwasu solnego i produkowanych przez trzustkę enzymów trawiennych, co prowadzi z kolei do zaburzeń we wchłanianiu witaminy B12. Może pojawić się zaburzenie łaknienia i zmniejszona podaż żywności, przez co witamin z grupy B seniorzy dostarczają do swojego organizmu coraz mniej. Dlatego osoby starsze powinny zadbać o ich przyjmowanie.

Witamina E

Jedną z najważniejszych dla zdrowia seniorów jest witamina E. Jej właściwości powodują, że jest ona w stanie spowolnić procesy starzenia się komórek. Dlatego ma istotne znaczenie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i przy przeciwdziałaniu chorobom nowotworowym różnego rodzaju.

Witamina E działa na niemal wszystkie komórki w ciele człowieka. Jest bardzo ważna dla budowy i utrzymywania w dobrym stanie błon biologicznych, mięśni czy całego układu krążenia. Ma właściwości przeciwutleniające. Organizm ludzki potrzebuje witaminy E do przeprowadzania podstawowych, niezbędnych procesów życiowych.

Z uwagi na fakt, że witamina E nazywana jest witaminą młodości, w szczególności adresowaną  do seniorów. Dorośli powinni przyjmować witaminę E w ilości około 12-15 mg na dobę. Jej niedobór prowadzić może do powstania plam starczych u seniorów, osłabienia mięśni i pogorszenia w zakresie ich funkcjonowania czy uszkodzenia nerwów.