Kiedy warto skorzystać z pomocy opiekunki osób starszych

Ukochani rodzice i dziadkowie są coraz starsi i coraz częściej wymagają naszej opieki. Zaczynamy od pomocy dorywczej, pojawiając się u nich kilka razy w miesiącu. Robimy zakupy, sprzątamy i gotujemy, a także spędzamy z nimi czas wolny. Kiedy jednak ich stan się pogarsza musimy zupełnie przeorganizować naszą codzienność, a przecież nie zawsze jest to możliwe. Jak sobie z tym poradzić i kiedy warto skorzystać z wykwalifikowanej pomocy?

Etap życia, w którym opiekujemy się nie tylko dziećmi, ale także rodzicami lub/oraz dziadkami, nie jest prosty dla żadnej ze stron. Musimy nie tylko świetnie zorganizować sobie codzienność czy stać się ekspertami od spraw, z którymi dotychczas nie mieliśmy do czynienia, ale także poradzić sobie z obciążeniem psychicznym jakie na nas spoczywa. Ważne, by nie wstydzić się wtedy swoich słabości, by potrafić wprost przyznać się do tego, że sami nie dajemy sobie rady, że potrzebna jest nam pomoc opiekuna osób starszych. Kiedy powinniśmy dojść do takich wniosków? 

Jesteśmy jedynym opiekunem

Kiedy jesteśmy jedynym opiekunem starszej osoby, mamy pracę i rodzinę, którą trzeba się zająć, nie jesteśmy w stanie pogodzić wszystkich obowiązków. Doba ma tylko 24 godziny, a my mamy tylko 2 ręce. Warto wtedy pomyśleć o wykwalifikowanej opiekunce, która spędzi z seniorem kilka godzin dziennie i wykona za nas najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne czynności, jak mycie seniora, zakupy czy przygotowanie posiłków. Jeżeli jego stan będzie tego wymagał opiekunka zajmie się naszym bliskim w pełnym wymiarze godzin. Do obowiązków opiekunki należy także dotrzymywanie towarzystwa seniorowi, dlatego będziemy mieć pewność, że nasz bliski nie będzie czuł się samotny. 

Poważna choroba seniora

Kiedy nasz bliski cierpi na poważną i wymagającą profesjonalnej opieki chorobę, trudno nam będzie spełnić jego potrzeby. Nie będziemy w stanie być przy nim tak często, jak wymaga jego stan, oraz nie zawsze będziemy wiedzieli, jak mu pomóc. Profesjonalna opiekunka osób starszych, która ma ogromne doświadczenie, lub pielęgniarka wykonująca obowiązki opiekunki, będzie w stanie pomóc i zaopiekować się seniorem we właściwy sposób. W przypadku poważnych chorób nie możemy pozwolić sobie na błędy.

Zobacz też:  Jak wybrać opiekunkę dla starszej osoby?

Komfort psychiczny seniora

Czasem potrafimy i możemy tak zorganizować sobie życie lub po prostu dzielimy się obowiązkami z rodziną, że jesteśmy w stanie poświęcić seniorowi czas, którego potrzebuje. Nawet wtedy zdarzają się jednak sytuacje, w których warto pomyśleć o pomocy wykwalifikowanej opiekunki. Senior, czyli bliska nam osoba, odczuwa wstyd związany z jego stanem zdrowia i krępuje się, kiedy pomagamy mu w intymnych czynnościach, jak np. mycie. Blokada bywa na tyle duża, ze jedynym rozwiązaniem jest pomoc osoby obcej, która w oczach seniora jest profesjonalistą wykonującym swój zawód. W takich sytuacjach opieka opiekunki może sprowadzać się do kilku godzin w tygodniu, co nie wygeneruje dużych kosztów, a na pewno wpłynie na jakość życia naszego podopiecznego. 

Pomoc doświadczonej opiekunki osób starszych jest na wagę złota. Odpowiednio dobrana osoba nie tylko nas odciąży, ale także podpowie nam, jak sobie radzić w trudnych chwilach. Dzięki takiemu wsparciu będziemy mieć więcej czasu dla Seniora i możemy spożytkować go inaczej.