W naszych ciałach występują dwa rodzaje cholesterolu – HDL (dobry) i LDL (szkodliwy). Wbrew pozorom potrzebujemy obydwu z nich w odpowiednich proporcjach, aby organizm funkcjonował poprawnie. Obecność cholesterolu wspomaga produkcję m.in.hormonów. Problem pojawia się, kiedy cholesterol LDL występuje w zbyt wysokich stężeniu.
Wysoki cholesterol dotyczy ponad połowy Polaków. Lubimy jeść tłusto, a przecież nawet tradycyjne polskie dania charakteryzują się smażeniem w panierce i obecnością sosów. Niestety regularne spożywanie tego rodzaju posiłków jest szkodliwe dla zdrowia. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie od czego jest wysoki cholesterol, jakie są sposoby na obniżenie jego poziomu i korzyści po takiej zmianie.
Nadmiar cholesterolu – objawy
Jeżeli widzisz u siebie objawy wysokiego cholesterolu jak najszybciej udaj się do lekarza. Niestety podwyższony cholesterol długo nie daje objawów, pojawiają się one w poważniejszych stanach. Najbardziej powszechne objawy to:
- żółte zgrubienia widoczne w miejscach, gdzie skóra jest cienka (powieki, zgięcia łokcia, okolice piersi)
- trudności z koncentracją
- guzki na ścięgnach nadgarstków i achillesa
- ból kończyn wynikający z niedokrwienia
- nadwaga i otyłość- jeśli są spowodowane brakiem ruchu i nieodpowiednią dietą, stwarzają idealne warunki do nadprodukcji złego cholesterolu
Cholesterol odkłada się w żyłach i tętnicach w postaci złogów, zmniejsza ich światło powodując większe ciśnienie. Jak obniżyć cholesterol? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.
Nadmiar cholesterolu – przyczyny
Czy widzisz u siebie wysoki cholesterol? Objawy zawarliśmy powyżej, a teraz przedstawimy przyczyny wysokiego cholesterolu. Istnieje kilka głównych powodów i czynników sprawiających, że dana osoba może mieć podwyższony cholesterol. Przyczyny szukamy głównie w stylu życia, ale sprawa jest bardziej skomplikowana.
- historia rodzinna – zapytaj swoich bliskich czy ktoś w rodzinie chorował na hipercholesterolemię – zaburzenie lipidowe, które zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca
- nadwaga – jeśli jest spowodowana niezdrową dietą i brakiem odpowiedniej ilości ruchu, jest to coś co podnosi cholesterol w największym stopniu
- wiek – wraz z wiekiem utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu staje się coraz trudniejsze
- dieta – na cholesterol wpływa przede wszystkim spożycie tłuszczów nasyconych. Niestety obecnie restauracje fast food i gotowa przetworzona żywność, które kuszą zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy nie ułatwiają sprawy
- papierosy – palenie papierosów obniża poziom dobrego cholesterolu HDL, uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
Nadmiar cholesterolu – dieta
Jak obniżyć cholesterol? Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia dieta. Dieta na obniżenie cholesterolu to przede wszystkim zwiększenie ilości warzyw, a ograniczenie spożycia produktów zwierzęcych. Bardzo ważne jest również zastąpienie tłuszczów odzwierzęcych tymi roślinnymi, zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dieta na cholesterol jest głównym czynnikiem poprawiającym stan zdrowia, ponieważ zły cholesterol jest przyjmowany głównie w postaci pożywienia.
Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem i długim życiem, nie warto zwlekać i czekać aż lekarz powie nam że mamy zbyt wysoki cholesterol. Dieta to doskonały i szybki sposób by dbać o siebie i zapobiegać nieprzyjemnym skutkom.