Nowe technologie są dla Ciebie! Ułatw sobie życie

Świat mknie do przodu coraz szybciej. Codziennie pojawiają się nowinki technologiczne, za którymi ciężko nadążyć. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na bycie cyfrowo wykluczonym? Na pewno nie. Oto kilka przykładów nowych technologii dla każdego.

Komputer na dobry początek

Wbrew pozorom nie trzeba wydawać na niego kilku tysięcy złotych. Komputery w dobrym stanie, do domowego użytku, można znaleźć w naprawdę dobrych cenach. Pamiętajmy, by wybierać komputer w zaufanym sklepie, w którym zostanie nam zapewniona fachowa pomoc doradcza, gwarancja na sprzęt i możliwość ewentualnego zwrotu, gdyby nowy nabytek nie spełniał naszych oczekiwań. 

Przed zakupem poinformujmy sprzedawcę o naszych doświadczeniach ze sprzętem, nawet jeżeli jest zerowe oraz o ograniczeniach, jak np. słaby wzrok, lub wymaganiach, czyli np. o potrzebie posiadania kamery.

W sklepie sprawdźmy dokładnie, czy wielkość klawiszy nam odpowiada, czy wszystkie litery są dla nas czytelne oraz czy rozmiar ekranu jest wystarczający. Zapytajmy sprzedawców o wszystko, co przyjdzie nam do głowy, nie krępujmy się. Kiedy zdecydujemy się już na jakiś model, poprośmy o opinię kogoś bliskiego, np. córkę czy wnuczka, kto z komputera korzysta na co dzień. 

Telefon – bądźmy w kontakcie

W dzisiejszych czasach to swojego rodzaju niezbędnik. Podobnie jak w przypadku komputera wybierzmy model dostosowany do naszych potrzeb, z klawiszami lub dotykowy, mały i lekki lub z dużym ekranem, z możliwością podłączenia internetu lub bez. Do telefonu wpiszmy wszystkie numery telefonów, z których korzystamy. Dzięki temu nie będą nam potrzebne notesy, stosy karteczek i wizytówek, wszystko znajdziemy w jednym miejscu. Pamiętajmy o regularnym ładowaniu telefonu i cieszmy się rozmowami z bliskimi w każdym miejscu i o każdej porze. 

Tablet dla doświadczonych

Tablet to urządzenie dla osób, które dobrze czują się z techniką. Jest połączeniem dużego telefonu dotykowego z funkcjami komputera. Przeczytamy na nim książkę, zrobimy nim zdjęcie, a nawet obejrzymy ulubiony serial. Idealnie sprawdzi się w podróży, ponieważ jest lżejszy od laptopa. Jeżeli nie korzystaliśmy ze sprzętów dotykowych, początki pracy z tabletem mogą być trudne, ale gwarantujemy, że szybko odejdą w niepamięć. 

Zobacz też:  Samodzielność seniorów

Internet oknem na świat

Możemy go podłączyć do komputera, tabletu lub telefonu. Dzięki niemu będziemy kontaktować się z całym światem. Porozmawiamy przez kamerę internetową z dziećmi lub wnukami, zapiszemy się do lekarza bez wychodzenia z domu, sprawdzimy rozkład jazdy autobusów, obejrzymy filmy dotyczące gotowania czy majsterkowania. Nie bójmy się internetu. Początki mogą być trudne, ale kiedy już poznamy, czym jest wyszukiwarka internetowa – wirtualny świat będzie stał przed nami otworem. 

E-mail czyli poczta na miarę XXI wieku

E-mail to elektroniczna wiadomość. Ze swojej skrzynki pocztowej możemy pisać do przyjaciół i rodziny listy, które otrzymają już po kilku sekundach. Zdjęcia z wakacji dzieci przyjdą do nas tego samego dnia, którego zostały wysłane przez nadawcę. Stworzenie adresu mailowego zajmuje tylko kilka minut. Pamiętajmy, aby po ustawieniu hasła, zapisać je sobie w miejscu, o którym będziemy pamiętać. Unikniemy problemu z dostępem do wiadomości. 

Ograniczenia dotyczące nowych technologii siedzą głownie w naszych głowach, zwyczajnie boimy się nowości. Jeżeli jednak odważymy się spróbować, przekonamy się, że było warto i wcale nie było tak trudno.