Opieka nad osobą leżącą – o czym warto wiedzieć?

Opieka nad seniorem, który nie może poruszać się samodzielnie to duże wyzwanie. Rodziny w takiej sytuacji muszą zmienić swoje priorytety życiowe, aby poświęcić się opiece lub zatrudnić profesjonalną pomoc. Istnieje wiele chorób i schorzeń, które doprowadzają do unieruchomienia chorego np. rozległe złamania, udar, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Niezależnie od przyczyn, kilka zasad pielęgnacji osób leżących jest stałych. Przedstawimy je w poniższym artykule.

Opieka nad leżącym seniorem

Opieka nad chorym leżącym w łóżku składa się z kilku ważnych kategorii, dlatego kompleksowa opieka stanowi wyzwanie i może być dużym obciążeniem dla osoby, która nie posiada specjalnego medycznego przygotowania. Dowiedz się, jak powinna wyglądać opieka nad osobą leżącą. Porady, które powinien wykorzystać każdy opiekun:

  • nie bierz wszystkiego na swoje barki – podziel się obowiązkami z innymi członkami rodziny lub zatrudnij profesjonalną pomoc,
  • zapewnij osobie leżącej odpowiednie warunki pobytu – do tego przejdziemy szczegółowo w następnym punkcie,
  • zadbaj o aktywizację ruchową i umysłową (jeśli to możliwe), aby poprawiać kondycję psychofizyczną chorego,
  • pozwalaj wykonywać choremu czynności, które są w jego zasięgu – poprawi to jego samopoczucie

Pielęgnacja osoby starszej leżącej to prawdopodobnie również podawanie leków. Pamiętaj, aby przestrzegać dokładnie wytycznych przekazanych przez lekarza. Jeżeli leki wymagają podawania przez kroplówkę lub zastrzyki, zwróć się po pomoc do pielęgniarki i zadbaj o zdobycie wiedzy w tym zakresie.

Opieka nad osobą niepełnosprawną

Jak opiekować się osobą leżącą? Przejdźmy do zapewnienia odpowiednich warunków pobytu, o czym wspominaliśmy w poprzednim punkcie.
Opieka nad seniorem, to przede wszystkim podawanie leków, posiłków, czynności higieniczne, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, ale też utrzymywanie kontaktu i dbanie o dobry stan psychiczny seniora.


Jak opiekować się osobą starszą leżącą:

  • pokój, w którym przebywa osoba powinien być regularnie wietrzony i codziennie sprzątany. Nie można dopuścić do gromadzenia się kurzu, ponieważ osoby leżące są bardziej narażone na choroby układu oddechowego.
  • ilość światła w pokoju powinna być regulowana – chory ciężko znosi zbyt duże nasłonecznienie, dlatego warto zadbać o zasłony lub rolety,
  • łóżko na którym leży senior powinno mieć regulowane oparcie i barierki zapobiegające upadkowi. Jeżeli seniorowi zdarza się wstawać, można zamontować nad łóżkiem uchwyt ułatwiający podnoszenie się.
  • w pokoju powinien znajdować się parawan, aby chory mógł wykonywać czynności higieniczne w strefie zapewniającej prywatność (szczególnie jeśli chory nie wstaje do toalety),
  • w pokoju powinien znajdować się stolik lub szafka z wysuwanym blatem na kółkach, którą można ustawiać nad łóżkiem. Senior będzie mógł używać jej jako stolika do spożywania posiłków, czytania, pisania czy korzystania z laptopa.
  • bardzo ważna jest profilaktyka odleżyn, ponieważ kiedy już się pojawią, jest bardzo trudno je wyleczyć, a powodują szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych (nawet śmierć). W celu zapobiegania powstawaniu odleżyn, należy zmieniać pozycję osoby leżącej co 2-3 godziny, wykonywać masaże ciała i oklepywanie aby pobudzić krążenie w skórze. Pomocne jest też posiadanie materaca przeciwodleżynowego. Skóra powinna być nawilżana tłustymi balsamami bez alkoholu.

Opieka nad osobą leżącą – podsumowanie

Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałeś się jak powinna wyglądać opieka nad chorym leżącym. Forum dotyczące tych tematów zawiera wiele wątków. Staraliśmy się, aby wyszczególnić te najważniejsze.