W życiu większości z nas przychodzi taki czas, kiedy musimy otoczyć wzmożoną opieką naszego rodzica lub dziadka. Jak się wtedy zorganizować, jak dzielić obowiązkami i z jakiej pomocy warto skorzystać – podpowiadamy.
Opieka nad osobą starszą, zwłaszcza jeśli jej stan zdrowia nie jest najlepszy, to niezwykle trudne zadanie. Do naszych codziennych obowiązków, takich jak praca, opieka nad dziećmi i domem, dochodzą zadania dodatkowe. Nierzadko wiążą się z nimi dojazdy do domu chorego, a co za tym idzie reorganizacja życia.
Dzielmy się obowiązkami
Jeżeli opieką nad najbliższymi dzielimy się z rodziną, możemy liczyć nie tylko na wsparcie psychiczne, ale po prostu fizyczne. Warto wtedy opracować grafik i uczciwie dzielić się obowiązkami. Postarajmy się ich sobie wzajemnie nie narzucać – podzielmy się względem umiejętności, nie każdy bowiem potrafi np. gotować. Czynności najbardziej wymagające wykonujmy wspólnie, planując je w momentach zazębiania się wizyt. Jeżeli jeden z opiekunów nie mieszka w tym samym mieście podzielmy się obowiązkami mniej standardowo – może on przebywać z seniorem głównie w weekendy lub zabrać go do siebie w czasie urlopu.
Zadbajmy o siebie
Jeżeli jesteśmy jedynymi osobami troszczącymi się o seniora i wszystkie obowiązki spadają tylko na nas, pamiętajmy, aby się w tej roli nie zatracić. Jakość naszego życia odbija się na jakości opieki nad naszymi bliskimi, którzy czują, kiedy coś jest nie tak. Nie mierzmy swojej miłości i oddania liczbą spędzonych z seniorem godzin. Nie zawsze możemy być z nim przez całą dobę. A kiedy tylko poczujemy, że sytuacja nas przerasta, pomyślmy o skorzystaniu ze wsparcia.
Skorzystajmy z pomocy państwa
Jeżeli nie możemy zapewnić naszym bliskim opieki, z pomocą przychodzi państwo. Chory może skorzystać z usług opiekuńczych w zakresie zaspokojenia codziennych potrzeb, utrzymywania higieny osobistej oraz zadbania o stan zdrowia pacjenta. Osoby przewlekle chore mogą liczyć na pomoc pielęgniarki. Państwo oferuje także wsparcie finansowe najbardziej potrzebującym – dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny (przyznawany osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji), a także zasiłek opiekuńczy (w przypadku sprawowania opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny).
Wykwalifikowana opieka
Jeżeli nie klasyfikujemy się do skorzystania z pomocy państwa, rozważmy zatrudnienie profesjonalniej opieki.
Nazywam się Maciej Borys, jestem pasjonatem psychologii i edukacji społecznej. Od wielu lat pracuję jako opiekun osób starszych i pacjentów hospitalizowanych. Mieszkam we Wrocławiu z moją żoną, a praca z ludźmi jest dla mnie nie tylko zawodem, ale przede wszystkim powołaniem.