Nie wszystko w życiu jesteśmy w stanie przewidzieć – na przykład, kiedy w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia trafimy do szpitala. Takie nagłe sytuacje, często nie z naszej winy, mogą być źródłem wielu negatywnych emocji tak dla nas, jak i dla naszych najbliższych. Nie należy jednak zakładać, że wcześniejsze przygotowanie gwarantuje nam całkowitą ochronę przed stresem. Jednakże możemy się zawczasu odpowiednio przygotować. Jak to zrobić rzetelnie i skutecznie?
Pobyt w szpitalu zawsze jest zdarzeniem, które chcąc nie chcąc mocno przeżywamy. Pojawiające się wówczas negatywne uczucia są całkowicie normalne, jednak mimo to, wcześniejsze nieprzygotowanie na tę okoliczność może niepotrzebnie je nasilać, a to nie wpływa pozytywnie na osobę poddawaną leczeniu, tak samo jak na tak przyziemne, ale jednak konieczne zaznaczeniu koszty leczenia. Aby jednak zminimalizować negatywne skutki takiego wydarzenia, warto już przed przyjęciem do szpitala przemyśleć i zatroszczyć się o kilka podstawowych rzeczy.
Jeszcze w domu
Zbieranie informacji
Najważniejszym punktem przygotowań do pobytu w szpitalu jest zebranie szeregu potrzebnych nam informacji, ułatwiających nam dalszą hospitalizację.
Pamiętajmy, że zgodnie z prawami pacjenta możemy wybrać placówkę, do której chcemy się udać. Warunkiem jest, aby miała ona zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto również zapoznać się z innym prawami przysługującymi nam jako pacjentom – informację o nich można uzyskać w szpitalu bądź bezpośrednio ze strony internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.
Następnie należy zarejestrować skierowanie do szpitala, które to otrzymujemy z dużym wyprzedzeniem od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Przed przyjęciem, istotne jest również dowiedzenie się czy należy być po lekkim śniadaniu, czy raczej na czczo – zależy to od oddziału, przyczyny nadciągającego pobytu albo rodzaju czekającego nas zabiegu.
Należy również zasięgnąć informacji czy tuż przed hospitalizacją powinniśmy przyjąć dawkę leków (jeśli jakieś przyjmujemy), część z nich bowiem należy odstawić przed przyjęciem do szpitala, nigdy jednak nie powinno być to decyzją samowolną. Listę leków z wypisaną częstotliwością ich przyjmowania należy zabrać ze sobą.
Pakowanie się
Kolejnym krokiem jest fizyczne spakowanie niezbędnych rzeczy. Powinniśmy zadbać zarówno o potrzebne dokumenty, jak i rzeczy osobiste.
Do ważnych dokumentów, które należy wziąć ze sobą, należy dokumentacja medyczna zawierająca wszystkie potrzebne informacje związane z przyczyną hospitalizacji. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w: dowód osobisty lub paszport, legitymację rencisty/emeryta, wspomnianą wyżej listę przyjmowanych leków oraz informację o alergiach, uczuleniach i nadwrażliwości na niektóre leki (jeśli nas to dotyczy). Na izbie przyjęć – pierwszym miejscu, do którego skierujemy się po przyjściu do szpitala – potrzebne będzie skierowanie, dokument tożsamości z numerem PESEL oraz aktualny dokument ubezpieczenia. Pamiętajmy, że na izbie przyjęć również będziemy zobowiązani do wypełnienia zgody na hospitalizację i przeprowadzenie badań oraz do wskazania osób do kontaktu.
W przypadku rzeczy osobistych należy pamiętać o zabraniu potrzebnego minimum. Wlicza się w to wygodne ubranie na dzień i na noc, obuwie na zmianę, a także ciepłe okrycie wierzchnie (do narzucenia). Inną kategorią rzeczy osobistych są przybory toaletowe: mydło, szampon, szczoteczka i pasta do zębów, krem, dezodorant, ręcznik. Oprócz tego warto mieć ze sobą wodę mineralną oraz przedmioty służące relaksacji w czasie wolnym od zabiegów: książki, gazety, krzyżówki, telefon komórkowy wraz z ładowarką. Niektóre szpitale wymagają również, aby pacjenci zabrali własny talerz, kubek i sztućce. Nie zaleca się zabierania cennych