Gorsze widzenie po 40 roku życia nie musi oznaczać dyskomfortu w pracy, podczas prowadzenia samochodu czy uprawiania sportu! Prawidłowy dobór soczewek umożliwia wyraźne widzenie, a przy tym komfort użytkowania. Dbałość o nawilżenie oczu, ochrona przed promieniami UV – sprawdź, jakie jeszcze właściwości mogą mieć soczewki progresywne i toryczne dla osób z prezbiopią i astygmatyzmem!
Jak rozpoznać prezbiopię? Objawy starczowzroczności
Prezbiopia (starczowzroczność) dotyczy osób po 40 roku życia i wiąże się z pogorszeniem widzenia, zwłaszcza czytanego tekstu. Główne objawy prezbiopii to:
- niewyraźne widzenie z bliska,
- trudność w koncentracji wzroku naprzemiennie na przedmiotach bliskich i dalekich,
- szybkie męczenie się wzroku (na przykład podczas czytania lub pracy przy komputerze – oczy zaczynają boleć, a widzenie staje się coraz mniej wyraźne, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu),
- bóle głowy związane z dużym wysiłkiem wzrokowym,
- ból odcinka szyjnego kręgosłupa (przez zmianę postawy związaną z niewyraźnym widzeniem).
Chociaż prezbiopia to fizjologiczny proces, jest on uciążliwy dla w pełni aktywnych zawodowo 40-latków. Sporty, korzystanie z komputera, dojazdy do pracy samochodem – chociaż wcześniej czynności te nie sprawiały problemu, stopniowo zaczynają być mniej komfortowe przez słabsze widzenie. Nie musi jednak tak być! Chociaż fizjologicznie soczewka staje się grubsza i mniej elastyczna, a mięśnie odpowiadające za akomodację się wraz z wiekiem osłabiają, to optyka pozwala skutecznie korygować wzrok, w tym u osób po 40 roku życia.
Soczewki progresywne dla aktywnych osób z prezbiopią
Oprócz okularów progresywnych przy prezbiopii możliwe jest także korzystanie z soczewek progresywnych. To propozycja także dla osób aktywnych, które, ze względu na bycie w ciągłym ruchu wolą soczewki od okularów. Aktualnie dostępne są one w komfortowych wariantach, z zastosowaniem technologii ułatwiających funkcjonowanie osobom z prezbiopią. Oprócz korygowania ostrości widzenia i płynnego przejścia pomiędzy strefami nowoczesne soczewki progresywne dbają też o utrzymanie optymalnego nawilżenia oczu i ochronę przed promieniowaniem UV. Przykładem tego są soczewki progresywne (multifokalne) MyDay® Multifocal, które cechują:
- płynne przejścia między strefami widzenia z bliska, średniej odległości i daleka,
- wysoka przepuszczalność tlenu,
- miesięczny tryb wymiany.
Prezbiopia a skłonność do alergii – czy alergicy mogą korzystać z soczewek progresywnych?
Alergia, chociaż to częsty problem nie jest przeszkodą do noszenia soczewek pod warunkiem, że zostały one stworzone z antyalergicznych materiałów. Odpowiednie dla alergików są na przykład soczewki progresywne Air Optix® PLUS HydraGlyde® Multifocal. Naturalne komponenty, z których są wytworzone soczewki Air Optix® PLUS HydraGlyde® Multifocal sprawiają, że mogą z nich korzystać nawet osoby o oczach wrażliwych. Komfort ich noszenia zapewniają właściwości nawilżające, odporność na kumulowanie się osadów i łatwa aplikacja.
A co dla 40-latków z astygmatyzmem?
Połączenie prezbiopii i astygmatyzmu przy dzisiejszych technologiach również nie stanowi problemu! Soczewki progresywne toryczne łączą w sobie korygowanie prezbiopii i astygmatyzmu. Przykładem soczewek progresywnych torycznych dla oka dominującego są soczewki Biofinity® Toric Multifocal. Za dopasowanie soczewek do oka odpowiada w nich technologia Optimized Toric Lens Geometry, a za wyraźnie widzenie niezależnie od odległości – technologia Balanced Progressive. Utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia (dzięki technologii Aquaform) i dobra przepuszczalność powietrza to kolejne ważne dla astygmatyków cechy soczewekBiofinity® Toric Multifocal.
Po 40 roku życia jest więc wiele komfortowych możliwości optycznych, które poprawiają jakość widzenia! Dzięki nim można nadal komfortowo pracować i cieszyć się codziennymi aktywnościami, wyraźnie widząc z bliska i patrząc w dal.
Nazywam się Maciej Borys, jestem pasjonatem psychologii i edukacji społecznej. Od wielu lat pracuję jako opiekun osób starszych i pacjentów hospitalizowanych. Mieszkam we Wrocławiu z moją żoną, a praca z ludźmi jest dla mnie nie tylko zawodem, ale przede wszystkim powołaniem.