Problem siwych włosów dotyczy osób w różnym wieku, nie tylko seniorów, ale i nawet młodych. Jest wiele przyczyn, które powodują, że na głowie pojawiają się pierwsze siwe pasma. Sprawdź, czemu włosy siwieją i czy możesz cofnąć ten proces?
Dlaczego włosy siwieją?
Naturalny kolor włosów każdego człowieka wynika z obecności w ich strukturze wyspecjalizowanych komórek, nazywanych melanocytami. Odpowiadają one za produkcję melaniny i to właśnie ona decyduje, jaki mamy kolor czupryny.
Co takiego się dzieje, że zaczynamy siwieć? Siwienie to najczęściej zupełnie naturalny proces, który powoduje, że stopniowo we włosach jest coraz mniej barwnika. Dlaczego włosy siwieją? Ponieważ zmniejsza się wraz z wiekiem produkcja melaniny w melanocytach i z reguły związane jest to ze starzeniem się organizmu.
Dochodzi do tego, że we włosach melanocyty zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, przez co nabierają one koloru keratyn – ich podstawowego budulca. Wówczas poszczególne pasma stają się białe lub mają kolor lekko beżowy.
Pod względem chemicznym proces siwienia włosów polega na utlenianiu się melaniny w wyniku działania nadtlenku wodoru.
Kiedy włosy siwieją?
Jedni siwieją szybciej, inni jeszcze po 40. czy 50. roku życia mają włosy w swoim pierwotnym kolorze, bez śladów siwizny. Fizjologicznie proces siwienia, inaczej starczy proces siwienia, może rozpocząć się nawet w okolicach 30. roku życia. Duży wpływ na przyspieszenie utraty koloru włosów mają geny. Jeśli Twój rodzic wcześnie osiwiał, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że i u Ciebie będzie podobnie.
Może jednak dojść do przedwczesnego siwienia, które występuje, jeśli czupryna zaczyna tracić kolor przed 30. rokiem życia. Czemu włosy siwieją tak wcześnie? Powodów takiej sytuacji jest wiele:
- stres,
- wyniszczenie organizmu,
- bielactwo, czyli choroba wiążąca się z utratą pigmentu w skórze czy we włosach,
- niedobory witamin, zwłaszcza B12.
Jeśli na Twojej głowie pojawia się coraz więcej siwych pasemek i niekomfortowo się z tym czujesz, sprawdź, jak powstrzymać siwienie włosów i czy w ogóle jest to możliwe? Niestety, rozpoczętego procesu siwienia włosów nie można cofnąć, ale istnieją sposoby na to, by go opóźnić.
Jak opóźnić proces siwienia włosów?
Skoro nie można całkowicie odwrócić siwienia, to być może naukowcy wiedzą, jak zapobiec siwieniu włosów? Dobrym pomysłem będzie ograniczenie stresu na co dzień, który ma wpływ nie tylko na wygląd naszej czupryny, ale i na cały organizm. Warto też chronić włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Ma ono bezpośrednie przełożenie na to, że melanocyty zanikają, a to przecież one zapewniają Twoim włosom barwnik. Możesz też suplementować witaminę B12, a także uzupełniać niedobory miedzi i witaminy B5.
Jako ciekawostkę można wskazać badania naukowców z Ameryki nad tym, jak cofnąć siwienie włosów. Uważają oni, że wystarczy wstawić określony gen do komórki mieszka włosowego, by uzyskać dowolny kolor, a więc i zmienić barwę włosów siwych. Wyniki badań prowadzonych na myszach albinosach opublikowali oni w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.