Siwienie-włosów–przyczyny-i-zapobieganie

Siwienie włosów – przyczyny i zapobieganie

Problem siwych włosów dotyczy osób w różnym wieku, nie tylko seniorów, ale i nawet młodych. Jest wiele przyczyn, które powodują, że na głowie pojawiają się pierwsze siwe pasma. Sprawdź, czemu włosy siwieją i czy możesz cofnąć ten proces?

Dlaczego włosy siwieją?

Naturalny kolor włosów każdego człowieka wynika z obecności w ich strukturze wyspecjalizowanych komórek, nazywanych melanocytami. Odpowiadają one za produkcję melaniny i to właśnie ona decyduje, jaki mamy kolor czupryny.

Co takiego się dzieje, że zaczynamy siwieć? Siwienie to najczęściej zupełnie naturalny proces, który powoduje, że stopniowo we włosach jest coraz mniej barwnika. Dlaczego włosy siwieją? Ponieważ zmniejsza się wraz z wiekiem produkcja melaniny w melanocytach i z reguły związane jest to ze starzeniem się organizmu.

Dochodzi do tego, że we włosach melanocyty zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, przez co nabierają one koloru keratyn – ich podstawowego budulca. Wówczas poszczególne pasma stają się białe lub mają kolor lekko beżowy.

Pod względem chemicznym proces siwienia włosów polega na utlenianiu się melaniny w wyniku działania nadtlenku wodoru.

Kiedy włosy siwieją?

Jedni siwieją szybciej, inni jeszcze po 40. czy 50. roku życia mają włosy w swoim pierwotnym kolorze, bez śladów siwizny. Fizjologicznie proces siwienia, inaczej starczy proces siwienia, może rozpocząć się nawet w okolicach 30. roku życia. Duży wpływ na przyspieszenie utraty koloru włosów mają geny. Jeśli Twój rodzic wcześnie osiwiał, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że i u Ciebie będzie podobnie.

Może jednak dojść do przedwczesnego siwienia, które występuje, jeśli czupryna zaczyna tracić kolor przed 30. rokiem życia. Czemu włosy siwieją tak wcześnie? Powodów takiej sytuacji jest wiele:

  • stres,
  • wyniszczenie organizmu,
  • bielactwo, czyli choroba wiążąca się z utratą pigmentu w skórze czy we włosach,
  • niedobory witamin, zwłaszcza B12.
Zobacz też:  Jakie są podstawy zdrowego odżywiania seniora?

Jeśli na Twojej głowie pojawia się coraz więcej siwych pasemek i niekomfortowo się z tym czujesz, sprawdź, jak powstrzymać siwienie włosów i czy w ogóle jest to możliwe? Niestety, rozpoczętego procesu siwienia włosów nie można cofnąć, ale istnieją sposoby na to, by go opóźnić.

Zapobieganie siwieniu włosów

Skoro nie można całkowicie odwrócić siwienia, to być może naukowcy wiedzą, jak zapobiec siwieniu włosów? Dobrym pomysłem będzie ograniczenie stresu na co dzień, który ma wpływ nie tylko na wygląd naszej czupryny, ale i na cały organizm. Relaks nie tylko zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów, ale także może cofnąć ten proces. Jeśli zatem zaczynasz siwieć, pomyśl o wczasach dla seniora.

Warto też chronić włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Ma ono bezpośrednie przełożenie na to, że melanocyty zanikają, a to przecież one zapewniają Twoim włosom barwnik. Możesz też suplementować witaminę B12, a także uzupełniać niedobory miedzi i witaminy B5. Jeśli jednak chcesz bazować na naturalnych składnikach, przyda Ci się zdrowa dieta dla seniora.

Jako trzeci sposób zapobiegania siwieniu włosów możesz wypróbować dedykowane kosmetyki. Na rynku dostępne są dedykowane szampony i preparaty, które wykazują pewną skuteczność.

Jak cofnąć siwienie włosów?

Jako ciekawostkę można wskazać badania naukowców z Ameryki nad tym, jak cofnąć siwienie włosów. Uważają oni, że wystarczy wstawić określony gen do komórki mieszka włosowego, by uzyskać dowolny kolor, a więc i zmienić barwę włosów siwych. Wyniki badań prowadzonych na myszach albinosach opublikowali oni w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Inaczej do tego tematu podeszli badacze z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Oni również uważają, że proces siwienia może być odwracalny, ale odkryli, że włosy mogą odzyskać swój naturalny kolor, gdy poziom stresu osoby się zmniejsza. W badaniu uczestniczyło 14 osób, które zauważyły u siebie częściowo siwe włosy. U dziesięciu z nich włosy odzyskiwały naturalny kolor w pewnych okresach życia, na przykład podczas wakacji. Proces odwracania siwienia był najbardziej zauważalny u osób w wieku około 30 lat.

Zobacz też:  Depresja - objawy u seniora

Grupa badawcza w wyżej przytoczonych badaniach nie była imponująca, jednak daje to pewną nadzieję na to, że z czasem proces siwienia będzie odwracalny. Czy jednak warto walczyć z siwym włosem?